A Flix nyilvánosságra hozza első önkéntes ESG jelentését

30/07/2023

A Flix nyilvánosságra hozza első önkéntes ESG jelentését, amely a folyamatos javulás és a növekvő átláthatóság eszköze, és bejelentette, hogy Európában 2040-re szén-dioxid semleges utazási stratégiát kíván elérni


+++ Az első önkéntes ESG jelentésével a Flix elkötelezi magát amellett, hogy folyamatosan javítja a legfontosabb témák kezelését és növeli az átláthatóságot a különböző érdekelt felek felé, a munkavállalóktól az utasokig.
+++ A Flix több mint 5500 célállomást szolgál ki 4 kontinensen, 2024-ben India lesz a 42. ország. André Schwämmlein vezérigazgató: "A növekedéssel felelősség is jár. Mi készen állunk arra, hogy vállaljuk". 
+++ A Flix ESG stratégiájának középpontjában továbbra is a bolygó, az emberek, a mobilitás és a felelős vállalatirányítás áll. A vállalat bemutatja a fenntartható víziója mögött álló kötelezettségvállalásokat.


Budapest, 2023. július 26. - A Flix közzéteszi első önkéntes ESG jelentését, ezzel újabb állomást elérve a hosszú távú értékteremtésben, a fenntarthatóság által formált jövőképen belül. A jelentés a GRI (Global Reporting Initiative) szabványt követi.


A világszerte több, mint 5500 célállomással, valamint a 2024-ben induló európai, amerikai, törökországi és indiai fenntartható és megfizethető utazási kínálatával, a technológia által támogatott mobilitási vállalat most döntő lépést tesz annak érdekében, hogy még nagyobb transzparenciát biztosítson az érdekeltek számára. Az érdekeltek száma tovább fog nőni, miközben az ESG-jelentést a tartós és folyamatos fejlődés mércéjeként használja.

André Schwämmlein, a Flix vezérigazgatója és társalapítója így nyilatkozott az eseményről: "Büszkén jelentjük be, hogy közzétesszük első önkéntes ESG-jelentésünket, amely meggyőződésünk szerint segít majd abban, hogy a fenntartható és megfizethető utazással kapcsolatos elképzelésünket új tudatossággal és újjáéledt éberséggel érvényre juttassuk, miközben elindítjuk a fokozatos javulás folyamatát a visszatérő jelentések és a jól meghatározott ESG KPI-k és intézkedések révén".

"Egy vállalatnak mindig szem előtt kell tartania a jövőképét meghatározó értékeket, és arra kell összpontosítania, hogy az üzleti tevékenysége milyen hatással van a társadalomra. Ennek megfelelően biztosítani akarjuk, hogy értéket teremtünk az általunk kiszolgált közösségeknek, és készen állunk arra, hogy az erősségeinkkel és az esetlegesen felmerülő hiányosságainkkal egyaránt foglalkozzunk. A növekedéssel felelősség is jár. Mi készen állunk arra, hogy vállaljuk." - zárta Schwämmlein.

A jelentés a közös ESG-keretrendszernek és a kettős materialitásnak megfelelően vizsgálja a Flix leglényegesebb témáit és azok hatását a gazdaságra, a környezetre és a társadalomra, valamint a vállalat  hosszú távú sikerére, ugyanakkor az erős vállalatirányítást tekinti az ezzel kapcsolatos valamennyi intézkedés alapjának. A Flix sajátos tevékenységi körével is összhangban 4 pillér alkotja az ESG-stratégia 
gerincét: Emberek, bolygó, mobilitás és irányítás, a fókuszterületeket pedig kettős materialitáselemzéssel választják ki.


Bolygó: A Flix hosszú távú elképzelése a szén-dioxid-semlegesség elérése

A Flix célja, hogy 2040-re szén-dioxid-semleges utazást kínáljon Európában, így még az Európai Unió által meghatározott határidő előtt csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást. Globálisan a vállalat azt tervezi, hogy a következő két évben meghatározza a karbonsemlegesség ütemtervét, az SBTi előrehaladásának és a globális szén-dioxid-csökkentési programjának megfelelően, azzal a céllal, hogy időarányosan teljesítse vagy meghaladja a Párizsi Megállapodás célkitűzéseit. A globális célt a fejlődő szabályozási keret és az  alternatív meghajtások további fejlesztése is meg fogja határozni, amelyben a Flix is aktívan részt vesz.

A vállalat 2023-ban nyilvánosan elkötelezte magát az SBTi mellett, amellyel első döntő lépésként rövidtávú, tudományosan megalapozott kibocsátás-csökkentési célokat fogalmaz meg. 

Ennek érdekében négy elvből álló klímastratégia van érvényben, amely a szén-dioxid kibocsátás elkerülésére, csökkentésére és kompenzálására, valamint az érdekelt felekkel való együttműködés  előmozdítására összpontosít az értéklánc mentén. 

A Flix hatékony flottakezelése a közúti járművek optimális kihasználását és a legkorszerűbb flotta-használatát tűzte ki célul, és lehetővé tette, hogy utasai csak 2022-ben több mint 800 000 tonna szén-dioxid-kibocsátást kerüljenek el, csak azáltal, hogy szolgáltatásait választották más lehetőségekkel, például  autóval vagy repülővel szemben. Európában a FlixBus utasonként és kilométerenként 26 g szén-dioxidot bocsájt ki. A Német Környezetvédelmi Hivatal (UBA) szerint ez körülbelül 16%-a az azonos útvonalon történő autós utazás szén-dioxid-kibocsátásának (több mint 80%-os szén-dioxid kibocsátás-megtakarítással) és körülbelül 12%-a az azonos útvonalon történő repülőút szén-dioxid-kibocsátásának (közel 90%-os szén-dioxid-kibocsátás-megtakarítással). Emellett a Flix 2015 óta 98 000 tonna szén-dioxid kompenzálását tette lehetővé az utazók számára az atmosfairrel együttműködésben létrehozott kompenzációs rendszernek köszönhetően.

De ami a legfontosabb, a Flix folyamatosan keresi az alternatív meghajtásokat és üzemanyagokat, hogy a progresszív flottaátalakítás révén csökkentse a szénlábnyomát. Bár még nem áll rendelkezésre végleges technológia a szén-dioxid-semleges távolsági autóbusz-üzemeltetéshez, a vállalat változatos módon jár el, és az elmúlt években öt alternatív üzemanyag- és meghajtási technológiát tesztelt több mint 10 pilótával Európában és az Egyesült Államokban, nevezetesen az akkumulátoros elektromos buszokat, a Bio-CNG-t és a Bio-LNG-t, a biodízelt és a napelemeket: éppen most debütálnak a napelemekkel felszerelt új buszok két nemzetközi vonalon Európában. A Flix azt is tervezi, hogy 2024-ben a Freudenberg Sealing Technologies és a ZF Friedrichshafen AG-val partnerségben piacra dobja Európa első hidrogénüzemű távolsági autóbuszát, 4 év múlva pedig a Daimler Buses-szel közösen elektromos autóbuszokat. Emellett a Flix első bio-LNG referenciaflottája 2023 végén indul, és a cél, hogy két éven belül 50 bio-LNG technológiával felszerelt Flix autóbuszra bővüljön. Az ilyen projektek jól mutatják az érdekelt felek bevonását és az ágazatközi szinergiákat, amelyek kulcsfontosságúak a fenntarthatósági cél eléréséhez. 

Ugyanakkor a Flix azt tervezi, hogy új beszállítókkal együttműködve 2025-re 80%-ra, 2030-ra pedig 100%-ra növeli a megújuló energia felhasználásának arányát az összes munkaterületén.

Emberek: a Flix jövőképében a jólét továbbra is a vállalati siker stratégiai eszköze marad.

A 40 országban működő vállalatként a Flix tisztában van azzal, hogy tevékenységei hatással vannak a mindennapi életre, az utasoktól kezdve a buszsofőrökön át a több, mint 5500 alkalmazottjáig. Ezért az embereket üzleti stratégiájának középpontjába helyezte, jólétüket az egyik alapvető értékének tekinti, és ennek megfelelően konkrét kiemelt területeket határoz meg.

Ezek közé tartozik mindenekelőtt az utasok, a személyzet és az alkalmazottak biztonságának garantálása, amelyet végső soron egy több, mint 60 kezdeményezést magában foglaló, alapos biztonsági irányítási rendszeren keresztül érvényesít. A sokszínűség és a társadalmi befogadás egy globális sokszínűségi, egyenlőségi és befogadási politikával, valamint egy globális tájékoztatási politika elérhetővé tételével támogatja, utóbbinak célja, hogy jelenthessék az esetleges jogsértéseket, ez szintén prioritásként szerepel, összhangban a pluralitás, mint az értékteremtés katalizátorának fogalmával. Ezek a területek magukban foglalják továbbá a Munkatársi elkötelezettség és fejlesztés programot is, egy 5 különböző csatornán bevezetett munkavállalók meghallgatására szolgáló stratégiával a munkavállalók visszajelzéseinek nyomon követésére és értékelésére. Ide tartozik a Bizalmi Tanács és a Munkástanács, valamint a Szakmai és Személyes Készségek Fejlesztése program, egy központosított személyzeti képzési alappal, amelynek célja, hogy lehetővé tegye a csoportvezetők és a csapattagjaik folyamatos szakmai fejlődését.

Mobilitás: A Flix célja, hogy lakóhelytől és gazdasági helyzettől függetlenül mindenki számára biztosítsa az utazáshoz való jogot. 

A Flix a mobilitást alapvető jognak tekinti, és nem csak az A pontból B pontba való eljutásról szól. Az embereknek képesnek kell lenniük utazni és kapcsolatot teremteni a világgal, függetlenül lakóhelyüktől és gazdasági helyzetüktől. Ezt a gondolatot szem előtt tartva a vállalat egyre több úti célt szolgál ki azzal, hogy a FlixBus márkanév alatt kiépítette Európa legszélesebb távolsági buszhálózatát, majd elindította a FlixTrain szolgáltatást.

A fenntartható és megfizethető utazás lehetővé tétele mindenki számára továbbra is a Flix jövőképének középpontjában áll, ami mindenekelőtt a Kiszolgáltatott közösségek iránti figyelemben nyilvánul meg: A Flix több, mint 5500 célállomást ér el 40 országban (amelyek közül 447 2022-ben csatlakozik a hálózathoz), 30%-uknak kevesebb mint 20 000 lakosa van, az átlagot meghaladó arányt olyan országokban, mint Horvátország (78%), Lengyelország (41%) vagy Olaszország (40%). Azzal, hogy a Flix folyamatosan bővíti globális hálózatát, még a távoli területeken is, ahol a FlixBus gyakran az egyetlen kollektív közlekedési eszköz, a Flix jelentős szerepet játszhat az emberek szabad közlekedésének biztosításában. 

Ugyanakkor a Flix az innovációt és az ügyfél-elégedettséget tekinti kulcsfontosságú célként, és a fenntartható értékteremtésre törekszik, mint fő célkitűzésre, hogy biztosítsa hosszú távú stabilitását és fenntartható növekedését. Ez magában foglalja az infrastruktúrába, a hálózatbővítésekbe és az intermodális közlekedési formákba való beruházást, az alternatív meghajtások és üzemanyagok kutatásának és fejlesztésének ösztönzésén túlmenően. Miközben a jelenlegi szakaszban ígéretesebbnek tűnő alternatív meghajtások és üzemanyagok kísérleti alkalmazását is: e tekintetben a tervek szerint 2023 
végéig elindul egy olyan projekt, amelynek keretében akár 50 autóbuszt kívánnak Bio-LNG technológiával felszerelni.

Vállalatirányítás: az erős üzleti etika és a szabálykövetés továbbra is a Flix minden tevékenységének alapját képezi.

A Flix ESG-stratégiájának keretében az erős vállalatirányítás a bolygó, az emberek és a mobilitás stratégiájának egyik alappillére, és előfeltétele az összes üzleti területen folytatott valamennyi intézkedésnek.
Ez magában foglalja a nemzeti, nemzetközi, állami és helyi törvények szigorú betartását és a szilárd vállalati etikai normák érvényesítését a hosszú távú értékteremtés érdekében, és egyre több intézkedést hoznak e tekintetben. A Flix globális megfelelés-irányítási rendszere többek között egy globális magatartási kódexet tartalmaz az alkalmazottak számára és egyet az üzleti partnerek számára: különböző irányelveket, egy bejelentő programot és egy 2022-ben bevezetett új adatvédelmi irányítási rendszert (DMS). Az ESG-irányítás szintjén az igazgatótanács valamennyi tagjából alakult Flix Fenntarthatósági Irányítóbizottság az ESG-stratégia, az ESG-kockázatok és -teljesítmény felügyeleti szerveként működik, és feladata a Flix-csoport ESG-menetrendjének és -céljainak meghatározása